Jednohubky 1

Zbierka krátkych textov Jednohubky 1 obsahuje takmer dve stovky rozhlasových glos. V nich humor, podobenstvá, hranie sa so slovíčkami, originálne myšlienky aj svieži jazyk. V čítanej verzii museli mať glosy rovnakú dĺžku – dve minúty, preto sú aj v textovej približne rovnako dlhé. Tak akurát na jednu stránku. To ich predurčuje k tomu, aby boli konzumované ako jednohubky pre oči, hlavu a srdce. Stačí mať dve minúty času a zobnúť si.

Kde získať

TVRDÁ VÄZBA

  • Kníhkupectvá: nie
  • Od autora: email alebo osobne
  • E-shopy: famaart.sk

E-KNIHA (pdf, epub, mobi)

AUDIOKNIHA (číta autor)
pošli mi email

Ukážky krátke

O nezmyselných rekordoch
O Rusoch kedysi koloval vtip, že v snahe o prvenstvo, nech už je akékoľvek, majú toho najväčšieho trpaslíka na svete a ich hodiny idú najrýchlejšie na svete. Každému je hneď jasné, v čom je vtipnosť tohto vtipu. V megalomanskej snahe byť za každú cenu naj, aj keby to nemalo žiaden význam.
Nejaká Američanka práve vytvorila rekord, lebo precestovala všetky krajiny sveta najrýchlejšie na svete. Trvalo jej to osemnásť mesiacov, v každej krajine sa zdržala dva až päť dní. Takto to vyzerá, keď sa lámu rekordy v oblasti, v ktorej to nemá zmysel. Cestuje sa preto, aby človek niekde chvíľku zostal a užil si to, nie aby človek odniekiaľ čo najrýchlejšie zdrhol. To je rovnako nezmyslené ako keby sa súťažilo, kto najrýchlejšie odcvičí päť Tibeťanov.
Nezmyselných rekordov je okolo nás stále viac a viac. Žena z talianskeho Milána rozdrvila medzi stehnami tri melóny za 14,65 sekundy. Kalifornský muž vyfukoval cukríky zo svojej nosnej dierky do úst ženy na vzdialenosť až 5,46 metra. Austrálčan má najväčšiu zbierku chumáčov z vlastného pupka, odkladá si ich už od roku 1984. Turek vystrekol mlieko zo svojho oka do kávovej šálky na vzdialenosť 2,7 metra. Američanka vyprodukovala najhlučnejší ženský grg o intenzite 104,75 decibela.
Snaha o nezmyselné, šialené, bizarné či zbytočné rekordy je, zdá sa, pre človeka prirodzená. Správame sa, ako keby akékoľvek naj malo pre nás najväčšiu hodnotu a čím viac naj, tým lepšie. Ak by to tak bolo, potom by napríklad naj-žena musela držať najviac svetových rekordov. Rozdrviť čo najviac melónov medzi stehnami, chytiť do úst čo najviac cukríkov z mužovho nosa, dať grg o intenzite zbíjačky a robiť si celoživotnú zbierku chumáčov z vlastného pupka. Moja vysnená naj, kde ťa nájdem?

O zdravom obžerstve
O gastroumelcoch
O výchovnom reze

Ukážka dlhá

Začiatok knihy v rôznych formátoch – ukážka tvrdej väzby (zobrazuje sa aj ako flipbook nižšie) a z e-kníh ukážka v pdf, epub či mobi.

Ďalšie informácie o knihe

Táto kniha je výnimočná tým, že v závere obsahuje tématický a kalendárový register. V tématickom sa dajú vyhľadať glosy podľa tém (kľúčových slov, tagov), ako napríklad láska, hudba, staroba, život… V kalendárovom sa dajú vyhľadať glosy podľa ročného obdobia alebo dňa, ku ktorému sa viažu, napríklad jar, Vianoce, Deň učiteľov… To dáva šancu čítať ich nielen v poradí, v akom sú v knihe (podľa abecedy), ale aj podľa nálady, záujmu o nejakú tému alebo podľa dňa, ktorý je „dnes“. Teda siahať po knihe opakovane. Pracovný názov tejto série bol „Wécne pripomienky“ a pre knihu nie je hanbou, že si ju niektorí čitatelia nechávajú na WC a podporujú tak rodinné čítanie.

Odporúčania

Mám dobrý pocit z pozitívneho písania. Myslím si, že tieto glosy patria do novín a do rozhlasu, aby slúžili ako zdroj malého zamyslenia. Stanislav Štepka

Dobrá glosa musí mať nápad, spracovanie a vtipnú pointu. Glosy Petra Šranka majú ešte čosi navyše. Gro, čiže základ a podstatu, okolo ktorej sa hovorí. Šrankove glosy sú teda zároveň aj „grosy“. Nie je to iba prázdne táranie, ktoré tak často počujeme z médií, ale zmysluplné texty, ktoré vás určite potešia, zahrejú a možno vám dodajú aj chuť do ďalších dní. Rasťo Piško

O audioknihe

Audiokniha Peter Šrank – Jednohubky 1 v podaní autora je iná ako býva zvykom. Nie je čítaním textu knihy. Naopak, sú to originálne nahrávky, z ktorých kniha vznikla. Zneli v Rádiu Regina, Banská Bystrica v relácii Ranná glosa. Textová verzia prešla edičnou úpravou, preto sa oproti audioverzii dajú postrehnúť drobné rozdiely. Glosy zaznievali viac ako štyri roky (2013 – 2017) každý štvrtok ráno. Audiokniha obsahuje pôvodné nahrávky bez podmazu načítané autorom. V úvode je na ukážku džingel v podaní Mariána Gešberga, ktorým boli uvádzané. Audionahrávky sú autentické, hlas sa mení podľa aktuálnej nálady, podľa toho, či je ráno alebo večer alebo aj podľa nahrávacej miestnosti. Pre počúvanie odporúčam používať prehrávač určený pre audioknihy. Odlišuje sa hlavne v tom, že pokračuje tam, kde sa naposledy skočilo počúvanie.

Médiá

Rozhovor o knihe Jednohubky 1 v žiarskych novinách.

…a kadečo iné

Obálku zbierky rozhlasových glos Jednohubky 1 maľovala dvojročná Karolínka (ako odpoveď na glosu O modernom umení). Na fotografiu sa zmestili všetky veci, ktoré ako výtvarníčka potrebuje. Papier, štetec, farby a plienky č. 4.
Kniha Jednohubky 1 vznikla ako textová verzia rozhlasových glos, audiokniha k nej sú originálne nahrávky týchto glos v autorskom podaní. Keď si odo mňa pýtali v Rádiu Regina Banská Bystrica fotku, pod ktorou budú uvádzané v ich archíve, z viacerých ponúknutých si vybrali tento výrez. Asi preto, aby naznačili: „Zapchajte si uši a počúvajte!“