Jednohubky 1

Zbierka krátkych textov Jednohubky 1 obsahuje takmer dve stovky rozhlasových glos. V nich humor, podobenstvá, hranie sa so slovíčkami, originálne myšlienky aj svieži jazyk. Originálne autorské nahrávky pre rozhlas vyšli ako audiokniha Glosy pre Reginu.

Tvrdá väzba, 176 strán.

Kúp alebo stiahni…

V čítanej verzii museli mať glosy rovnakú dĺžku – dve minúty, preto sú aj v textovej približne rovnako dlhé. Tak akurát na jednu stránku. To ich predurčuje k tomu, aby boli konzumované ako jednohubky pre oči, hlavu a srdce. Stačí mať dve minúty času a zobnúť si.

Táto kniha je výnimočná tým, že v závere obsahuje tématický a kalendárový register. V tématickom sa dajú vyhľadať glosy podľa tém (kľúčových slov, tagov), ako napríklad láska, hudba, staroba, život… V kalendárovom sa dajú vyhľadať glosy podľa ročného obdobia alebo dňa, ku ktorému sa viažu, napríklad jar, Vianoce, Deň učiteľov… To dáva šancu čítať ich nielen v poradí, v akom sú v knihe (podľa abecedy), ale aj podľa nálady, záujmu o nejakú tému alebo podľa dňa, ktorý je „dnes“. Teda siahať po knihe opakovane. Pracovný názov tejto série bol „Wécne pripomienky“ a pre knihu nie je hanbou, že si ju niektorí čitatelia nechávajú na WC a podporujú tak rodinné čítanie.

Odporúčania

Mám dobrý pocit z pozitívneho písania. Myslím si, že tieto glosy patria do novín a do rozhlasu, aby slúžili ako zdroj malého zamyslenia. Stanislav Štepka

Dobrá glosa musí mať nápad, spracovanie a vtipnú pointu. Glosy Petra Šranka majú ešte čosi navyše. Gro, čiže základ a podstatu, okolo ktorej sa hovorí. Šrankove glosy sú teda zároveň aj „grosy“. Nie je to iba prázdne táranie, ktoré tak často počujeme z médií, ale zmysluplné texty, ktoré vás určite potešia, zahrejú a možno vám dodajú aj chuť do ďalších dní. Rasťo Piško

Ukážka