Simultánky

(2019) Unikátny projekt – dve CD a kniha (digibook) – ukazuje rozdiel medzi poéziou a textom. Slová Petra Šranka vo forme piesňových textov zhudobnil Juraj Haško (CD1), vo forme poézie štyria ďalší muzikanti – Štefan Szabó, Martin Huba, Matúš Uhliarik a Patrik Gebe (CD2). Ilustroval Fero Lipták.

Autori sú realisti, vedia, že v súčasnej dobe počúvania vybraných piesní vo vlastných playlistoch je hudobný album v podstate anachronizmom. Nieto ešte album s pridanou hodnotou, s konceptuálnym zámerom. Napriek tomu im aj pár „poslucháčov ponorených do albumu“ za to stojí.

Kde kúpiť?

CD od autora: email alebo osobne
Mp3 – email
Stream – Spotify, Apple Music, iTunes, Amazon…

Počúvať na Youtube

  • Google Music playlist so všetkými 26-timi piesňami: tu
  • Playlist piesní s videoklipom CD1: tu
  • Playlist piesní s videoklipom CD2: tu
  • Booklet playlist párových piesní: tu

CD1 – piesne z textov

Komu stačí zaplávať si na jeho hladine, siahne k CD1 (texty), ktoré obsahuje „bežné“ piesne. Predsavzatia s humorom a zároveň veľkou dávkou reality opisujú našu mániu začínať nový život zoznamom, na ktorom sú najčastejšie slová Schudnem, zmúdriem, omladnem, prestanem fajčiť… Chlapčenské slzy sú nakúkaním do duše chlapcov a mužov, ktorí často nevedia, čo s tou slanou vodou robiť. Storočná láska je o láske, ktorá na nás udrie raz za život ako storočná voda na hrádze a priehrady. Sme na ňu konštrukčne pripravení? Spolu trinásť piesní, v ktorých sa možno dozviete, ako vyzerá srdce zaľúbených v reze, kedy žena lapá po vzdychu či v akom uhle sa skrýva múdrosť starých pák.

Playlist videoklipov z CD1

CD2 – Piesne z poézie

Kto má chuť ponoriť sa hlbšie, siahne aj k bonusovému CD2 (poézia). Zhudobnili ju štyria odlišní muzikanti (Szabó, Huba, Uhliarik, Gebe) a dokázali, že voľnoveršová poézia a hudba nemusia vždy pôsobiť ako recitačné pásmo na školskej besiedke. Keď sa do toho oprú správni muzikanti, čakajte rockový nárez aj vokálne orgie.

Playlist videoklipov CD2

CD1 x CD2 – Od poézie k textu (párové piesne)

Ak si chcete v tomto projekte poriadne zaplávať, nebojte sa ponoriť do hĺbky. Tam čaká spojenie týchto dvoch CD, lebo každá pieseň z toho prvého má párovú pieseň na tom druhom. Sú previazané spoločnou témou, niektorými slovami, sloganmi. Jedna je zhudobnenou básňou, druhá zhudobneným textom, ktorý z tejto básne vznikol. K vychutnaniu si projektu v takejto forme výrazne pomáha aj (na dnešnú dobu) nezvyklo veľkorysý booklet – vo forme knihy v tvrdej väzbe. V ňom sú na dvojstranách vo forme simultánneho čítania texty párových piesní so zvýraznenými spoločnými prvkami. Možnosť ich porovnávania pomáha uvedomiť si hudobné aj textárske fígle, ktoré inak zostávajú skryté. Tento formát bookletu sa volá digibook a poznajú ho najmä zberatelia exkluzívnych vydaní filmov na diskoch. Zapadne im do zbierky. Digibook ilustroval renomovaný výtvarník Fero Lipták.

Booklet playlist videoklipov párových piesní CD1 x CD2

Info

Zatiaľ vydané videoklipy

Predsavzatia – prvý videoklip z CD Simultánky.
Chlapčenské slzy
Storočná láska
Z inkvizícií
Stačí
Muž a žena
Cez gumu
Tak vraví stará páka

Médiá

Rozhovor o CD Simultánky v žiarskych novinách.