Simultánky

(2019) Unikátny projekt – dve CD a kniha (digibook) – ukazuje rozdiel medzi poéziou a textom. Texty zhudobnil Juraj Haško, poéziu štyria ďalší muzikanti – Štefan Szabó, Martin Huba, Matúš Uhliarik a Patrik Gebe. Ilustroval Fero Lipták.

Komu stačí zaplávať si na jeho hladine, siahne k CD1 (texty), ktoré obsahuje „bežné“ piesne. Predsavzatia s humorom a zároveň veľkou dávkou reality opisujú našu mániu začínať nový život zoznamom, na ktorom sú najčastejšie slová Schudnem, zmúdriem, omladnem, prestanem fajčiť… Chlapčenské slzy sú nakúkaním do duše chlapcov a mužov, ktorí často nevedia, čo s tou slanou vodou robiť. Storočná láska je o láske, ktorá na nás udrie raz za život ako storočná voda na hrádze a priehrady. Sme na ňu konštrukčne pripravení? Spolu trinásť piesní, v ktorých sa možno dozviete, ako vyzerá srdce zaľúbených v reze, kedy žena lapá po vzdychu či v akom uhle sa skrýva múdrosť starých pák.

Kto má chuť ponoriť sa hlbšie, siahne aj k bonusovému CD2 (poézia). Zhudobnili ju štyria odlišní muzikanti (Szabó, Huba, Uhliarik, Gebe) a dokázali, že voľnoveršová poézia a hudba nemusia vždy pôsobiť ako recitačné pásmo na školskej besiedke. Keď sa do toho oprú správni muzikanti, čakajte rockový nárez aj vokálne orgie.

Ak si chcete v tomto projekte poriadne zaplávať, nebojte sa ponoriť do hĺbky. Tam čaká spojenie týchto dvoch CD, lebo každá pieseň z toho prvého má párovú pieseň na tom druhom. Sú previazané spoločnou témou, niektorými slovami, sloganmi. Jedna je zhudobnenou básňou, druhá zhudobneným textom, ktorý z tejto básne vznikol. K vychutnaniu si projektu v takejto forme výrazne pomáha aj (na dnešnú dobu) nezvyklo veľkorysý booklet – vo forme knihy v tvrdej väzbe. V ňom sú na dvojstranách vo forme simultánneho čítania texty párových piesní so zvýraznenými spoločnými prvkami. Možnosť ich porovnávania pomáha uvedomiť si hudobné aj textárske fígle, ktoré inak zostávajú skryté. Tento formát bookletu sa volá digibook a poznajú ho najmä zberatelia exkluzívnych vydaní filmov na diskoch. Zapadne im do zbierky. Digibook ilustroval renomovaný výtvarník Fero Lipták.

Info

  • Ak chceš vidieť videá z albumu, hľadaj na YouTube alebo skús playlisty:
  • Ak si chceš Simultánky vypočuť v pároch, ako „dvojpiesne“, teda tak, ako sú zoradené na dvojstranách v booklete (digibooku), stiahni si ich tu (nižšia kvalita – postačujúca na informatívne počúvanie). Vhodné pre tých, ktorí majú booklet a môžu si v ňom listovať.

Kúpiť

  • Ak chceš vlastniť fyzické CD, pošli email na peter@petersrank.sk . Cena 13,90€ + poštovné.
  • Ak chceš CD v digitálnej forme, pošli email na peter@petersrank.sk , cena 5€. Obsahuje aj playlist piesní v takom poradí, v akom sú v booklete (vhodný na „simultánne“ počúvanie piesňových párov). Naviac oproti digitálnym predajom cez služby (Spotify…) obsahuje aj booklet.pdf.
  • Ak máš na hudbu svoju obľúbenú službu, skús hľadať tam. Napríklad na Spotify, Apple Music…

Videoklipy z CD1 (texty)

Predsavzatia – prvý videoklip z CD Simultánky.
Chlapčenské slzy
Storočná láska

Videoklipy z CD2 (poézia)

Playlist s piatimi piesňami