Cestovanie

Zo svojich zahraničných turistických výletov si „vydávam“ malé cestopisy. Ako kusovku (presnejšie dvojkusovku – dva kusy). V časoch analógového praveku boli viac o texte, fotky mali charakter vtipného doplnku. Teraz v časoch digifoto novoveku sú viac o obrázkoch, texty sú len vtipnými komentármi.

Pyreneje 2019

Uverejnil používateľ Peter Kefo Šrank Utorok 23. júla 2019
Pyreneje 2019 – zatiaľ len pár fotografií na facebooku.

Srbsko nepatrí medzi typické turistické destinácie Balkánu. Nemá more a (už) ani vysoké hory. Napriek tomu sa tam dá nájsť pár miest, ktoré zaujmú. Boli sme v dvoch národných parkoch a nazreli sme aj do Kosova.

pdf epub mobi

Apeniny zostávajú v tieni Álp, predsa len Dolomity vyzerajú veľkolepejšie. Ale nie je to ani nezaujímavá pahorkatina. V centrálnych Apeninách, kde sme sa pohybovali, sme sa cítili ako v Nízkych alebo Vysokých Tatrách. Najvyšší vrch je takmer trojtisícovka.

pdf epub mobi

Nórsko sa dá spoznávať buď tak, že bolia nohy od chodenia, alebo že bolí zadok od sedenia v autobuse. Tentoraz sme zvolili prvý spôsob, čo znamenalo zamerať sa na oblasť veľkú asi ako centrálne turistické Slovensko. Navštívili sme štyri národné parky.

pdf epub mobi

Bulharsko má nielen more, ale aj hory. Tri najkrajšie pohoria sú pod Sofiou. Vitoša je trochu poznačená lyžiarskym priemyslom. Rila má najvyšší vrch Balkánu a o Pirine sa hovorí, že je to mramorové pohorie.

pdf epub mobi

Albánsko bolo najchudobnejšou krajinou socialistického bloku. Pod nadvládou diktátora. Pomaly sa mení, ale stále je to ešte najdobrodružnejšia destinácia na Balkáne. Krásne hory a žiadni turisti.

pdf epub mobi

Desať národných parkov. Cestovanie na miestach, kde si vážia aj turistu s ruksakom, nielen toho s kreditkou. Mimoriadny rok bez komárov. Sauny, z ktorých ťa po hodine nevyháňajú, lebo drevo aj jazero sú zadarmo.

pdf epub mobi

Národnostne a nábožensky najzmiešanejšia krajina Balkánu. Mestá Sarajevo a Mostar. Rafting na rieke Neretva. Pohoria Maglič, Bjelašnica a Prenj. Cestou späť Paklenice v Chorvátsku.

pdf epub mobi

Hornatá krajina s hrdými obyvateľmi. Pohorie Durmitor so známym strediskom Žabljak, najvyšší vrch Bobotov kuk. Jeden z dvoch vrchov Komovi s výhľadom na albánske Prokletje. Hôľna Bjelasica s národným parkom Biogradska gora.

pdf epub mobi

Ostrovom Korzika sa ako chrbtica tiahne turistická diaľková trasa GR20. Dá sa prejsť asi za dva týždne. My sme z nej dali dva z najkrajších úsekov. K tomu rozprávkové skaly Calanches, more a riečne kaskády.

pdf epub mobi

Zakarpatská Ukrajina – to sú krásne poloniny, Nikola Šuhaj a závan starého Sovietskeho zväzu.

pdf epub mobi

Do Rumunska sa chodí väčšinou kvôli vysokým horám karpatského oblúka. My sme navštívili krasovú oblasť Apuseni. Niečo ako kríženec Slovenského raja a krasu, len vo väčšom.

pdf epub mobi

Cesta po západnom pobreží, historické mestá Marakéš a Fés, piesková púšť, najvyšší vrch severnej Afriky Džebel Toubkal, oázy v kaňonoch Dadés a Todra, spanie v berberskom stane… a ďalšie zaujímavosti, ktoré dokáže tento pre nás úplne iný svet ponúknuť.

pdf epub mobi

Malý okruh Európou s dvomi malými deťmi (9 a 7 rokov) a autom s malým kufrom a veľkým množstvom malých závad (Škoda 120). Rakúsko, Slovinsko, Taliansko. Môj prvý digitálny cestopis.

pdf epub mobi

Malý okruh Českom s dvomi malými deťmi (8 a 6 rokov) a autom Škoda 120. Môj prvý pokus o cestopis, ručne lepený na papier. Má význam len pre porovnanie, ako pokročili možnosti vytvárania cestopisov za dvadsaťpäť rokov (už po desiatich rokoch sa to výrazne zmenilo).

pdf epub mobi

Poznámka: Fotoknihy plné obrázkov má význam vydávať iba ako pdf, preto epub ani mobi nie sú k dispozícii.