Cestovanie

Zo svojich zahraničných turistických výletov si „vydávam“ malé cestopisy. Ako kusovku. V časoch analógového praveku boli viac o texte, fotky mali charakter vtipného doplnku. Teraz v časoch digifoto novoveku sú viac o obrázkoch, texty sú len vtipnými komentármi.

Nemám rád grafomanské popisovania ciest, ktoré okrem autora nikoho nezaujímajú. Preto ich ani sám nepíšem, i keď by to nebol problém. Snažím sa napísať iba to, čo ma tam v tom ďalekom kraji zaujalo, zarazilo. Čo mi „oči pučilo“. Vznikajú tak krátke husté články na jednu dve stránky. Tie si postupne zbieram vo večne nedokončenom textovom cestopise Očipučky, kam každý rok pridám pár strán.

(fotoknihy pridávam postupne, Očipučky pribudnú na záver)

Srbsko nepatrí medzi typické turistické destinácie Balkánu. Nemá more a (už) ani vysoké hory. Napriek tomu sa tam dá nájsť pár miest, ktoré zaujmú. Boli sme v dvoch národných parkoch a nazreli sme aj do Kosova.

pdf epub mobi

Apeniny zostávajú v tieni Álp, predsa len Dolomity vyzerajú veľkolepejšie. Ale nie je to ani nezaujímavá pahorkatina. V centrálnych Apeninách, kde sme sa pohybovali, sme sa cítili ako v Nízkych alebo Vysokých Tatrách. Najvyšší vrch je takmer trojtisícovka.

pdf epub mobi

Nórsko sa dá spoznávať buď tak, že bolia nohy od chodenia, alebo že bolí zadok od sedenia v autobuse. Tentoraz sme zvolili prvý spôsob, čo znamenalo zamerať sa na oblasť veľkú asi ako centrálne turistické Slovensko. Navštívili sme štyri národné parky.

pdf epub mobi

Bulharsko má nielen more, ale aj hory. Tri najkrajšie pohoria sú pod Sofiou. Vitoša je trochu poznačená lyžiarskym priemyslom. Rila má najvyšší vrch Balkánu a o Pirine sa hovorí, že je to mramorové pohorie.

pdf epub mobi

Albánsko bolo najchudobnejšou krajinou socialistického bloku. Pod nadvládou diktátora. Pomaly sa mení, ale stále je to ešte najdobrodružnejšia destinácia na Balkáne. Krásne hory a žiadni turisti.

pdf epub mobi

Desať národných parkov. Cestovanie na miestach, kde si vážia aj turistu s ruksakom, nielen toho s kreditkou. Mimoriadny rok bez komárov. Sauny, z ktorých ťa po hodine nevyháňajú, lebo drevo aj jazero sú zadarmo.

pdf epub mobi

Národnostne a nábožensky najzmiešanejšia krajina Balkánu. Mestá Sarajevo a Mostar. Rafting na rieke Neretva. Pohoria Maglič, Bjelašnica a Prenj. Cestou späť Paklenice v Chorvátsku.

pdf epub mobi

Cesta po západnom pobreží, historické mestá Marakéš a Fés, piesková púšť, najvyšší vrch severnej Afriky Džebel Toubkal, oázy v kaňonoch Dadés a Todra, spanie v berberskom stane… a ďalšie zaujímavosti, ktoré dokáže tento pre nás úplne iný svet ponúknuť.

pdf epub mobi

Malý okruh Európou s dvomi malými deťmi (9 a 7 rokov) a autom s malým kufrom a veľkým množstvom malých závad (Škoda 120). Rakúsko, Slovinsko, Taliansko. Môj prvý digitálny cestopis.

pdf epub mobi

Malý okruh Českom s dvomi malými deťmi (8 a 6 rokov) a autom Škoda 120. Môj prvý pokus o cestopis, ručne lepený na papier. Má význam len pre porovnanie, ako pokročili možnosti vytvárania cestopisov za dvadsaťpäť rokov (už po desiatich rokoch sa to výrazne zmenilo).

pdf epub mobi