Písmenkové objatia

Objatia sú pre náš život veľmi dôležité. Veď aj preto existuje Hug day. Objímať sa dá nielen rukami, ale aj myšlienkami, srdcom či dušou. Keďže ja som textár, vymyslel som objímanie písmenkami. Alebo objímanie pesničkou, ak z tých písmeniek nejaká vznikne.

Tak vznikli (ako audiofilský bonus k staršiemu CD) Písmenkové objatia. Ponúkol som, že kto mi napíše niečo o seba alebo za seba (pikantné, kontroverzné, hlboko intímne – ale hlavne INŠPIRATÍVNE), tomu sa pokúsim napísať ako reakciu piesňový text. Vznikne tak medzi nami písmenkové objatie, do ktorého obaja prispejeme kvapkou krvi. Niektoré z podarených Písmenových objatí sú uvedené nižšie. Jedno z nich (Insomnia) sa dokonca stalo piesňou, lebo zaujalo Jura Haška a skončilo na CD skupiny Sto múch.

Ak by si mal záujem o písmenkové objatie, napíš mi. Zvážim, koľko by to mohlo byť roboty a dohodneme sa. Vždy je šanca, že môj (a teda aj tvoj) text zaujme nejakého skladateľa a skončí ako pesnička. Je to príjemný pocit, keď na koncerte počúvaš pieseň, ktorá má svoje korene v tvojich slovách. Aspoň tak hovorí Mathej Thomka, ktorému sa ani nesnívalo (ako sa aj mohlo, keď nespáva), že keď mi napíše mikropoviedku o svojej insomnii, raz bude tancovať na Kremnických gagoch pod pódiom, na ktorom skupina Sto múch spieva „o ňom“.

Insomnia

Občas sa pristihnem, že celý svet okolo mňa spí. Môj osobný psychológ, s ktorým sa stretávam zásadne v jeho snoch počas jeho spánku, ma upozornil: Nespavosť v dnešnej spoločnosti predstavuje veľký problém! Premieta sa na zdravie ľudí, ale aj v ich súkromnom, pracovnom a spoločenskom živote. Dá sa povedať, že znižuje kvalitu ľudského života.
A tu je problém. U mňa to neplatí. A myslím, že som si to spôsobil sám nasledujúcimi osobnými zisteniami. Ak nespíš, zdravo sa môžeš stravovať aj v noci, najlepšie od jednej do tretej. Ak nespíš, nechodíš spať s plným bruchom. A to je zdravé.
Súkromný život je skutočne súkromný, lebo nik nevydrží so mnou byť neustále zobudený. A konečne mám svoje súkromie.
V noci sa napríklad mne najlepšie píše v električke, lebo všetci spia, aj električkár. A dá sa toho veľa napísať, dorobiť, lebo ťa nik nevyrušuje. Ani revizori. Tí spia, oni totiž musia mať test na nespavosť, aby im neušlo, kto je čierny pasažier. Akurát ma mrzí, že mne každú noc nehrá REM. Tú skupinu mám totiž rád.
A spoločnosť? Najlepšie dievčatá sa dajú stretnúť práve v noci. A to podporuje spoločenskú stránku života. Môžeš s nimi tancovať, flirtovať s nimi, lichotiť im, namotávať ich, rozplakať i rozosmiať ich, všetko ide v čase nespavosti akosi lepšie. Je pravda, má to háčik.
Ak raz člověk nespí, nemôže spávať ani s dievčatami.
Čo mám s tým robiť? Psychológ ešte nezaspal, si tu len ty. Poraď.
Ešte čosi vyskúšam. Práve mi pípla SMS.
SKUS RIESIT INSOMNIU SODOMIOU.

Matej Thomka

Dal som si na spanie čípok,
Polovičku. Plytko len.
Nechcel som, aby som „chcípol“
ešte večer pri stole.

Za oknom už vidno zore,
hral by som sa, nemám s čím.
Od pása hore som hore
a od pása dole spím.

Polobdenie, polospánok
horšie ako rýchla smrť.
Pohni chlapče, už je ráno!
Pridám ešte čípka štvrť.

Za oknom už zbledli zore,
prehnal som to s čípkom tým.
Od pása dole som hore
a od pása hore spím.

Peter Šrank

O láske a srdci

Byla jsem relativně čerstvě rozvedená, nesmířená s tímto rozchodem, sice jsem se sem tam vyspala s někým jiným, ale uvnitř jsem se svých téměř dvacet minulých let nechtěla vzdát. Asi hlavně ideálů, které jsme spolu ty roky budovali, a které se najednou zřítily. Nechápala jsem, jaký to má smysl. Reálně už žádný vztah (a ideály spojené s tímto mužem) nebyly, ale v mojí mysli pokračovaly. Neměla jsem zájem o jiné muže, přišli mi všichni stejní, cizí, nepoznatelní. I když se mě fyzicky dotkli, byli jakoby za sklem.
Dnes žiju zvláštně klidný a zároveň intenzivní život. Spousta věcí se mi v něm obrovskou rychlostí mění. Jako bych se dostávala do prostoru, kde všechno, čemu jsem kdy věřila, pořád platí, ale jen se to na mě tak z dálky usmívá. Průběžně stále něco ztrácím a zároveň něco jiného získávám. Smysl má jen to, co jsem skutečně prožila, nikoliv to, o čem jsem psala nebo co jsem si přála, ač by ta přání byla sebehezčí či sebesmysluplnější. Takže co si přát? Co bych měla od muže (toho svého jednoho) chtít?
Přeji si potkat se bez přání. A potkávat se bez přání i potom. Být stejně šťastná s ním jako bez něj. Umět souznít. Naplno vnímat ve svém životě malé-velké věci, protože mívám občas pocit, že mi unikají. A to vlastně ani není o partnerovi – muži. To je o tom, dokázat mít partnera sama v sobě.

Mili (Cácorka)

Srdce je izba, kam sa patrí klopať.
Kvapka aj more. Bez brehov a bez dna.
Dobrých sa doňho zmestí celá kopa,
priateľov zopár, láska iba jedna.

Srdce je vraj len obyčajný symbol,
pre takých ako Vysockij či Rimbaud
Barlička všetkých romantických duší.
Kým sa ti zrazu z lásky nerozbúši.

Niekedy v srdci zostane len prázdno.
Vravíš si – ľahko zaplním a je to.
Takéto reči nechaj radšej bláznom.
Najskôr vždy treba upratať ten zmätok.

Srdce je vraj len obyčajný symbol…

To miesto v srdci, jediné a presné,
po láske bráni akejkoľvek zmene.
Kým budeš vravieť zajtra možno, dnes nie.
dovtedy bude prázdnom obsadené.

Srdce je vraj len obyčajný symbol…

Peter Šrank

Homo ťukes

Niekedy si vie osud s človekom zahrať zaujímavú partiu, najmä ak sa zíde zaujímavá partia. Viem, mnohí sa počudujete, ale s jedným takýmto parťákom som sa stretol a nebolo to v „partiovke“ ako sa vravelo za socíku predchodcom dnešných sekondhandrov. Začínalo tisícročie aj storočie a ja som bol mladučké, neskúsené píšuce uško. Môj talent ale neušiel porotcom jednej krásnej literárnej súťaže. Ani sa nedivím, že ma objavili, skôr mi bolo divné, ako vedia, že ja hľadám talentovanú porotu, ktorej chcem dať šancu, aby sa prejavila. No a na to je osud špecialistom, ako som už vyššie spomínal. Okolo poroty aj okolo mňa sa roztiahol veľký Žiar, ktorý končil až hen nad Hronom. V tomto Žiari sme hneď odhodili škrupiny z nášho ľudského i umeleckého prirodzenia a narodil sa nehynúci vzťah. A teraz som si všimol, ja ani neviem a vy dupľom o kom je to písanie. Bol to ON, môjho žitia šampiňón, taký akí nerastú ako huby po daždi. Peter, Peťo, Peťko, Kefo, Kefko, Kefuško vlastným priezvis.com Šrank… Už sa mu nedalo vyhnúť, tak sme to dajako utužili, on ma naučil čo je to : Kefujeme so spevom… Odporúčam aj jeho cestopiss o Maroku… kde podrobne opisuje všetky kríky-stromy-rohy… kde nechal značku rozširovania svojho panstva… ale aj iné. Juj, no a odvtedy sme zase pokročili…on sa naučil trochu hrať na gitare, čo… no, nebudem to tajiť, povzbudilo aj mňa na pár veršíkov… a keďže ani on nedrží neprestajne veci tajne, tak bude vari čosi aj tutoľaľa…

Jano Cíger z Mädokýša

kráčaš si za nosom kam ťa vedú nohy
tomu sa hovorí aj Brownov pohyb
a ľudia okolo ako zrnká peľu
naraz aj ciele sú aj cestou sú k cieľu

môžeš byť tágom aj biliardovou guľou
počúvať múdrych aj inšpirovať truľov
vekslovať výhybky cez ktoré jazdí osud
snažiť sa zubatej niekam schovať kosu

každé to stretnutie keď sme chvíľku takí
ako na prestupnej stanici dva vlaky
zostáva navždy v nás ako jedny z dverí
ktorými prejde len ten kto v druhých verí

Peter Šrank

Zadarmo

Na poslednej skúške kapely nás ponúkol bubeník Jano zelenými tabletami, ktorej názov sme dovtedy nevídali, neslýchali. Chlo-dačo, chlo-rofyl? Chlo-roform? Chloé? Chlorella! Áno, zapamätal som si to podľa Flóra. Rozumej Flóro je náš papagáj, už piata korela v poradí. Z tohto počtu Flórov zniesli vajíčka zatiaľ traja. Ale viete si lepšie meno pre papagája predstaviť? Čo som to chcel?
Aha, korela znie podobne ako názov tých zelených cukríkov. Pahltne sme siahli každý po 3-5 kúskoch, bo ako na Slovensku platí: Zadarmo, nech aj črevá potrhá. Skoro potrhalo. Jano nás síce ukludňoval, že sa to, čo sa nám práve lepí na zuby, posilňuje imunitný systém, podporuje telo k tvorbe inter-ferónu, akurát nevieme, či toho bratislavského alebo milánskeho a aj tie črevá koniec koncov čistí. No, pravdupovediac, konce čriev už čistiť nemusí, to si čistíme samy. Alebo bidet. Na rozdiel od beat-it tu, nie je v hitparáde. Dobre sme mu tablety ošomrali, ale vypľúvať sme ich nechceli. Veď sme boli v skúšobni, a…nebolo kde. Pľuť si do vlastného hniezda? Určite nie! Veď pľuť si do vlastného hniezda je skoro už také hrozné, ako srať si do vlastnej hudby. Ale naspäť k cukríkom. Taký malý sáčok ich stál 15 Eur. Prišlo nám ľúto Jana aj tej sladkovodnej jednobunkovej riasy, preto sme ju zjedli. Jednu bunku asi tak na 10 prežutí s kyslou grimasou.
Celé to zachránil Zdeno v momente keď zavolal a oznámil mi správu, že v Kauflande zlacnel Wajda, modrý frankový na 1,29 Eura. Vodné riasy zelenej farby dostali vínny kúpeľ hneď do hodiny a ja som sa prestal cítiť vinný za hundranie…Zásluhou chlostu…chloro…dačo…ho..ho….

Juro Haško

REF: milí moji milí moji
raz darmo raz darmo
nech to stojí čo to stojí
len nech je to zadarmo

žeriem veci po dátume spotreby
na ktoré sú superzľavy isté
mám z nich síce urýchlené potreby
ale mocný imunitný systém.

keď ma niekto núka nikdy neváham
kto zaváha nežerie a basta
ústa spravia mňam a potom črevá ham
čo riť spraví tým sa nechcem chvastať

v tlupe plním sanitárnu funkciu
aj tak sa to vyhodí tak čo je
moje ústa dojedia a dopijú
akékoľvek organické zdroje

Peter Šrank

Pacifisting

Nenavidim ludi vlasatych. Ba co viac, ludi fuzatych.
Nemusim folk, metal, ani folkmetal. Nie som emental.
Otravuju ma kvety, veveričky, Fico a ani Harry Potter ma nedostal. Darmo si ma učil rýmom, ale pochop, nebude zo mna Hviezdoslav. Irituje ma iniciativa, napaditost aj poeticka poradňa.
Svet zo mna spravil proste hulvata a odroňa. Niekto miluje život.
Ja čitam Slovenku. Nedokažem si predstaviť svoju buducu manželku. Niekto pije Sprite kvoli image-u. Ja vravim pi Gemer a meškaj kludne s paušalom Orange-u. JA proste nemusim babovky a kto pozna ma ten vie, ze su tam vsade uvodzovky. Benzinom mi je satira a humor. Bacha na bednu kamo, i am Mr. Krutor.

Patrik Krutor Gebe

ani na voz ani z voza
ide z teba strach a hrôza
ozaj, to čo je za póza
si cucák
ešte visíš mamičke na kozách
bacha, moja päsť je narkóza
môžeš ma bozať
vryť sa mi do pamäti ako nula
čo sadá k nule a nemá gule
z tvojho bububu nepadnem na hubu
očuj, starý ti
jednu natriem
až budeš mať hnedé na riti
Ja sa viem brániť, kung-fu, tai-či,
tyčou z rajčín
také aikido ti ešte nikto nekydol
ako ti kydnem ja dnes
ti sánka spadne
budeš bezvládne na dne
len ma ty holúbok ser
a ucítiš boxer
tvoj xich asfalt oxeroxuje
budeš ho mať jak jelenie xuje
počas ruje,
xceš päsť tak tu je
xceš päsť tak tu je

Peter Šrank