Bio

Peter Kefo Šrank (1964, Partizánske, Žiar nad Hronom). Spisovateľ, pesničkár s gitarou, textár, cestovateľ. Predstaviteľ inotajového oplzlizmu. Píše poéziu, aforizmy, epigramy, krátke publicistické žánre, poviedky, romány a cestopisy. Pre rozhlas tvorí glosy, fejtóny a humoristické scénky. Deťom sa prihovára básničkami, rozprávkami a piesňami.

Prehľad publikovania:

Karmický životopis

Je polnoc z tretieho tretí na štvrtého tretí rokupána 1964 v pôrodnici mesta Partizánske. Povedal som Buď svetlo, stvoril som svoj svet a hneď som si hodil siedmy deň. Doktor sa pýta mojej mamy, aký dátum narodenia má zapísať, keď je to na rozhraní dní. Mama sa zamyslí: Dajme mu tretieho tretí, pekne to znie. Tak som dostal do daru svoju prvú karmu – krásu slova.
Je druhý deň môjho života. Tak som reval a toporil sa, až sa mi nejako podarilo vyzliecť z kojeneckej košieľky. Sestričky si ma ukazujú ako raritu a veštia mi skvelú exhibicionistickú budúcnosť. Tak som dostal do daru svoju druhú karmu – (duševný) striptíz.
Mám pätnásť rokov. Kamarát ma vezie na motorke a cestu nám skríži húkajúca sanitka. V plnej rýchlosti do nej narážame a letíme. Podľa rozhryznutého jazyka, chrastového úsmevu a prilby obrúsenej zo všetkých strán vidno, že som lízal asfalt. Tak som dostal do daru svoju ďalšiu karmu – rozoklaný jazyk.
Vystupujem po ľadovci na vrchol. Hmla, nevidím ani toho, kto je na lane predo mnou. Občas zahrmí. Z cepína mi začínajú sršať iskry. Potom aj z rúk, nosa a vlasov na vrchu hlavy. Vypínam rozum a pokračujem. Vrchol spoznám len podľa toho, že tam končí stopa. Kruhový výhľad do hmly a čelom vzad. A karma? Keď srším humorom, občas zahrmí.
Na výške som vyfasoval na izbu kamaráta s gitarou. Naučil ma používať ju ako baliaci nástroj. Nechcelo sa mi učiť cudzie, radšej som si zložil vlastné. Aby žili, musel som im hľadať ZrakSluchČuchHmatChuť. Vtedy som dostal do daru svoju ďalšiu karmu – teba.

(z úvodu zbierky Definitíva)

Prečo prezývka Kefo?

Túto otázku dostávam často. Zvykol som si odpoveď na ňu zjednodušovať, lebo nech poviem, čo poviem, aj tak si každý myslí, že je od slova kefovať. Tak načo sa namáhať. Ale pravda je taká, že som kedysi v praveku internetu potreboval prezývku, ktorá by bola unikátna, aby som nemusel mať mailovú adresu peter586 a podobne. Niekto mi v komentároch vymyslel prezývku Kefo, prijal som ju. Použil som ju ako meno pre email a kadejaké diskusné účty a zrazu ma tak ľudia začali volať. A už sa to so mnou viezlo. Dodatočne som zistil, že nie je úplne mimo, lebo moje meno Peter je v aramejčine (jazyku, ktorým rozprával Ježiš) Kefas. Takže Ježiš asi v skutočnosti, keďže sa tam hovorilo viacerými jazykmi, povedal: Peter ty si Kefas ty si Šuter ty si Rock ty si Skala.

Mimo umenia

Záhradka.
Huby.
Turistika.
Mačky.